W dniach 2–5 października 2020r. w powiecie gołdapskim zostało odnotowanych 17 zdarzeń.

4 października 2020r. o godz. 18.04 dyżurny stanowiska kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Gołdapi otrzymał zgłoszenie o zderzeniu dwóch pojazdów ciężarowych w miejscowości Mieczniki, gm. Banie Mazurskie. Do działań niezwłocznie wysłano dwa zastępy strażaków z gołdapskiej komendy oraz dwa zastępy OSP. W momencie dojazdu na miejsce jednostek ochrony przeciwpożarowej kierujący znajdowali się poza pojazdami. Strażacy przystąpili do udzielenia kwalifikowanej pierwszej pomocy jednemu z kierowców, który uskarżał się na ból w klatce piersiowej i kończyny dolnej. Przybyły na miejsce zdarzenia Zespół Ratownictwa Medycznego przejął poszkodowanego i po przebadaniu przetransportował go do szpitala. Dalsze działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz odłączeniu zasilania w pojazdach.

5 października 2020r. o godz. 6.26 dyżurny stanowiska kierowania Komendanta Powiatowego PSP w Gołdapi otrzymał zgłoszenie o pożarze elementów konstrukcyjnych przy kominie w miejscowości Galwiecie, gm. Gołdap. Do zdarzenia natychmiast zadysponowano trzy zastępy strażaków z gołdapskiej komendy oraz dwa zastępy OSP. Po przybyciu stwierdzono, że pożar ma miejsce w stropie przy kominie i całe poddasze jest zadymione. Mieszkańcy budynku znajdowali się na zewnątrz. Działania polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, dotarciu do źródła ognia i ugaszeniu pożaru. W celu lokalizacji ogniska pożaru niezbędne było wykonanie prac rozbiórkowych (m.in.: wycięcie otworu w suficie).

W ww. okresie doszło również m.in. do dziewięciu interwencji związanych z silnymi wiatrami, czego skutkiem było usuwanie powalonych drzew, które uniemożliwiały bezpieczny przejazd pojazdów drogami publicznymi.

Opracowanie: kpt. Michał Herman, KP PSP w Gołdapi

Zdjęcia: mł. kpt. Daniel Żamojtuk, KP PSP w Gołdapi